Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Rokitnica

Rokitnica – historia i teraźniejszość

,,Miejscowość położona jest w centralnej części Gminy Pruszcz Gdański, granicząc z tym miastem od strony zachodniej. Osada rozmieszczona na planie zbliżonym do owalnicy. Przywilej lokacyjny otrzymała w 13 63r. przez Krzyżaków i była własnością Zakonu przez prawie 100 lat. Po upływie tego czasu jak większość okolicznych wsi stała się własnością miasta Gdańska. Później wieś oddawano w dzierżawę miejscowej szlachcie. Dawniej znajdował się tu młyn wiatrowy typu holenderskiego, a od XIX w. 
tartak. W 1860 r. zbudowano we wsi dużą przepompownię. Obok obecnej kaplicy w 1603r. wybudowano kościół gotycki, salowy, od wschodu zamknięty wielobocznie. Służył on ewangelikom. Wieżę podwyższono w 1646 r. i nakryto łamanym dachem zwieńczonym sygnaturką. W czasie II wojny światowej – zwłaszcza w 1945r. został częściowo zniszczony wraz z górną częścią wieży. Po wojnie pozostał jako uszkodzony – jak wiele Żuławskich Świątyń. Ówczesne władze administracyjne nie chciały przekazać Świątyni Kościołowi Katolickiemu i ostatecznie rozebrano ją w latach 60 – tych ubiegłego wieku. Dla potrzeb wiernych – katolików adoptowano dawną kaplicę cmentarza ewangelickiego, który od wschodu przylegał do dawnego kościoła.” (napodst. ksiqiki L Gajewskiego; ZWYSOCZ)lZJ’W]XJDepresję. Gdańsk2(06)

Obecna świątynia została poświęcona 7 lipca 1957r. Na przełomie lat 70/80 – tych nieco rozbudowana, a w ostatnich latach powiększona dzięki inicjatywie ówczesnego Proboszcza ks. Rajmunda Lamentowicza, aby wierni mogli się zmieścić w kościele w czasie Mszy św. i nabożeństw. 
Jeszcze wiele pracy pozostało do wykonania, ale Bożej Opatrzności i Maryi 
Królowej Polski – Patronce Kościoła, powierzamy nasze dziś i jutro, jako żywa cząstka Kościoła Lokalnego i Powszechnego. W 2007r. obchodzono Uroczyście 50 -lecie kościoła. 
W 2008r. położono posadzkę. W 2012r. przywieziono Kopię Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry i umieszczono w ołtarzu. Dokonano renowacji tabernakulum i naczyń liturgicznych

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close