Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Wiślina

W roku 1968, w położonej na terenie Żuław Steblewskich wsi Wiślina utworzony został samodzielny wikariat, w granicach którego znalazły się miejscowości należące wcześniej do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim (Wiślina, Bystra, Dziewięć Włók; Kolonia Lędowo, Krępiec, Lędowo i Mokry Dwór) oraz wieś Rokitnica z parafii św. Wojciecha w Gdańsku Świętym Wojciechu.

„Powołanie samodzielnej placówki duszpasterskiej w tej części diecezji jest owocem wytrwałych starań ówczesnego proboszcza pruszczańskiego, ks. Józefa Waląga”, wspomina pierwszy duszpasterz, ks. Stanisław Knapik, dziś proboszcz parafii w Stegnie na terenie diecezji elbląskiej.

Warunkiem, umożliwiającym zamieszkanie księdza na terenie ośrodka duszpasterskiego stał się zakup niewielkiego gospodarstwa, gdzie urządzona została plebania i z czasem wybudowano salę katechetyczną.

Msze święte sprawowane były w kaplicy, urządzonej jeszcze przez ks. Waląga, w dawnej sali restauracyjnej na terenie wsi. „Początkowo skupiłem się na organizacji życia duszpasterskiego, z czasem zaczęliśmy myśleć o budowie nowej świątyni, ale jak wiemy – ówczesne władze administracyjne były przeciwne takim inicjatywom” – wspomina ks. Knapik.

Oprócz bieżących remontów i prac, udało się m.in. uporządkować i otoczyć nowym ogrodzeniem cmentarz w Wiślinie. Zapoczątkowane prace kontynuowali jego następcy: ks. Wiesław Rośniak (1975-1979) i ks. Witold Strykowski (1979-1988), który był już pierwszym proboszczem tej wspólnoty, ponieważ 6 czerwca 1982 r. biskup gdański Lech Kaczmarek erygował w Wiślinie parafię. W tym czasie przeprowadzono m.in. remont plebanii, sali katechetycznej, a także rozpoczęto starania o pozwolenie na budowę kościoła. Działka, na której miała w przyszłości stanąć nowa świątynia, oddalona była od kaplicy o kilkadziesiąt metrów, jednakże w momencie jej przekazania parafii była zalana wodą. Położony w starorzeczu Motławy teren przeznaczony pod budowę kościoła wymagał ogromnych nakładów sił i środków. Konieczność wywiezienia kurzawki i przetransportowania na to miejsce żwiru (w sumie ponad 3500 ciężarówek) wydawała się wyzwaniem przerastającym możliwości parafialnej wspólnoty. Dzieło to podjął były proboszcz, ks.Rajmund Lamentowicz. Po wzmocnieniu i zabezpieczeniu terenu, na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczęto budowę kościoła, która prowadzona jest systemem gospodarczym. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności wiernych, których przedstawicielami są członkowie Rady Parafialnej, już dziś w świątyni w Wiślinie, choć wymaga ona jeszcze wielu prac wykończeniowych, koncentruje się życie duszpasterskie.

        Ważnym Wydarzeniem dla parafii była uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 20 czerwca 1999 r. Wówczas biskup Zygmunt Pawłowicz odprawił w surowym jeszcze wnętrzu świątyni pierwszą Eucharystię, zapoczątkowując tym samym stałe sprawowanie nabożeństw w kościele.

Na wieży zawieszone już zostały trzy dzwony: dwa żeliwne (z 1920 r.), które zostały przechowane przez mieszkańców Wiśliny, a trzeci został ofiarowany w roku 1987 przez ówczesnego proboszcza parafii NMP Królowej Różańca Świętego na Przymorzu śp. ks. prałata Jana Majdera.

W należącej do parafii wiślińskiej miejscowości Rokitnica znajduje się kościół filialny pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Świątynię tę urządzono w dawnej kaplicy cmentarnej i od dnia jej poświęcenia (7 lipca w 1957 r.) w każdą niedzielę odprawiana jest tu Msza święta. Początkowo przyjeżdżali tu kapłani ze Świętego Wojciecha, a od 1968 r. duszpasterze z Wiśliny. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kościół ten nieco rozbudowano, jednak obecnie jest on dodatkowo powiększany, po to, aby wszyscy mieszkańcy mogli uczestniczyć w nabożeństwach. Z pewnego rodzaju nostalgią najstarsi mieszkańcy .wspominają, że jeszcze do połowy lat sześćdziesiątych, w dość dobrym stanie, przetrwał w Rokitnicy budynek poewangelickiej świątyni, której jednak ówczesne władze administracyjne nie chciały przekazać Kościołowi Katolickiemu. Budynek ten został rozebrany, a większość materiału wykorzystano do budowy szkoły.

Od sierpnia 2006r proboszczem jest Ks. Piotr Radzik

Parafia w 2007r. przeżywała 25 – lecie powstania, z tej okazji odrestaurowano na cmentarzu zabytkową dzwonnicę, w kościele parafialnym ocieplono dach i założno sufit( 500m2).

W 2008r. Wiślina obchodziła 700 lecie istnienia. Na ten Jubileusz wykonano parking przy kościele, wstawiono witraż nad prezbiterium.

Założono instalację elektryczną, grzewczą, nagłośnienie i oświetlenie. W 2013 położono elewację wewnątrz. i na zewnątrz. Uruchomiono sanitariaty.

W 2015 r. wstawiono tabernakulum, krzyż w ołtarzu wys. 4,5m. (wyk. Firma Godlewski Kupiski k Łomży). W 2016 r. oddano do użytku część na parterze i na piętrze za ołtarzem.

W dn. 13.10. 2017r. w 100 lecie Objawień Fatimskich poświęcono Figurę Niepokalanego Serca Maryi wys. 2.3m (Gł. Wyk. Firma Art.- Pro z Nowej Soli).

Gł. Architektem kościoła parafialnego jest P. inż. Jadwiga Bielecka z Warszawy, a wystroju wnętrza inż. Bohdan Szyłański z Gdańska Oliwy.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close